Pocit přílišného světla nebo naopak přítmí není nic neobvyklého. Studie dokazují, že tam, kde je světla málo, jsou lidé méně výkonní. Světlo prostě k životu potřebujeme, a to jak to přírodní, tak i to umělé. Obzvláště v zaměstnání, kde trávíme několik hodin denně, je správné osvětlení přímo nezbytné. Ale i zde by nemělo docházet ke zbytečnému svícení a tedy i vyšší spotřebě energie. Abychom byli spokojeni ať už doma nebo ve svém zaměstnání, kromě jiného potřebujeme i dostatek kvalitního světla.
Světlo podobné tomu dennímu
Přirozené světlo si můžeme plnými doušky dopřávat především od jara do podzimu, a to po větší část dne. Jeho úbytek přichází s nastávající zimou a zkracujícím se dnem. Pak přichází na řadu osvětlení umělé. V uzavřených prostorách strávíme více jak tři čtvrtiny dne, proto je pro nás světlo tak důležité, pozitivně působí na naši psychiku a má vliv na naši duševní pohodu a zachování biorytmu.
Hodnotnou náhražkou běžného denního světla jsou světlovody, které jsou velice efektivním zdrojem svícení, což ocení především společnosti, které mají své provozovny ve větších, rozsáhlejších budovách. Navíc tento způsob svícení je energeticky úsporný, dochází tedy i ke kýžené úspoře elektrické energie.
Výhodou tohoto typu osvětlení je dopad světla na velkou plochu, dokáží tak pokrýt více míst, než by dokázalo přírodní světlo pronikající okny.
Nejen na stropě, ale i na zemi
Běžně se osvětlení umisťuje na strop, ale výjimkou není ani umístění na podlaze, podlahové je úsporné z toho hlediska, že čerpá energie ze solárního panelu, je odolné vůči vodě a zapíná se samo ve chvíli, kdy se začne stmívat. Do budovy tento typ vhodný není, ale nezapomínejme, že i do objektu je nutné se dostat pohodlně a bezpečně, proto se tento způsob využívá na osvětlení příjezdových cest nebo chodníků.