Čtení, psaní, počty, jazyk, historii, fyziku a spoustu dalšího se děti naučí ve škole. A kromě psaní a počítání toho polovinu stejně zapomenou, a nikdy potřebovat nebudou. Školní docházka je základním prvkem vzdělání a rozvoje každého civilizovaného jedince, avšak není dostačující. Ten zbytek totiž záleží na předpokladech vašeho dítěte, a tedy dalším rozvoji v něčem, co mu v životě pomůže vyniknout. Právě od toho jsou tu zájmové kroužky, které mu pomohou posunout se dál, lépe poznat sebe samého, a zvolit si směr, jakým se bude jeho život ubírat. Opravdu to není jen zábava, a proto je potřeba volit rozvážně.
Jak zvolit kroužek pro dítě?
Při volbě zájmového kroužku musíte zvážit hned několik kritérií.
- K čemu má vaše sklony, a v čem vyniká?
- Pomůže mu ten či onen kroužek, dá mu něco do života?
- Bude jej bavit? Má o něco takového vůbec zájem?
Dále pak hraje roli samozřejmě vzdálenost, ve které se jednotlivé kroužky nacházejí. Přeci nebudete dítě hned po škole tahat ještě dvě hodiny tam, a další dvě zpátky. Potřebuje také trošku času na zábavu, odpočinek, a přátele.
Množství a kvalita
Dítě nemusí mít nutně jen jeden kroužek, a vlastně je někdy lepší, pokud jich má víc. Nesmí jich však být zase přehnaně moc, aby se zbytečně nezatěžovalo. Ideální jsou pak dva až 3 kroužky týdně.
První je nějaký sport. Při tom získá lepší fyzičku, sebeovládání, a kdo ví, třeba to pak v životě dotáhne na medaile. Sport je nutné volit s ohledem na jeho předpoklady, tedy fyzické schopnosti, zájmy, a rovněž s ohledem na jeho přání. Pokud má problém s chováním v kolektivu, může být právě kolektivní sport tím, co mu pomůže. Přebytku energie a vzteku se může zbavit v bojovém sportu, a pokud má rytmus, nejsou od věci ani taneční sporty.
Dále pak kroužek s uměleckým směrem. Má-li hudební sluch, můžete mu pomoci zvolit nějaký nástroj, na který bude hrát. Do života se mu bude hodit například hra na piano, která mu otevře nejedny dveře. Kytara se zase hodí ke zpěvu a táborákům, a pokud má unikátní rytmus, můžete vsadit na bicí. Jestli je vaše dítě spíš kreativní co se tvorby týče, výtvarný kroužek mu může pomoci rozvinout jeho schopnosti. Nemusí se nutně stát uznávaným malířem, jehož díla se budou prodávat v galeriích za miliony. Kreslení, malba, keramika, či tvorba, jsou také dobré pro sebevyjádření, a kontrolu emocí.
A pak můžete zvolit kroužek, který jej spojí s přírodou, a naučí jej i jiné, pro život důležité věci. Může to být jízda na koni, která je zároveň i sportem. Máte poblíž skautský oddíl? Tam se naučí jak přežít v přírodě, a jak pomáhat lidem kolem sebe. Špatný nemusí být ani badatelský kroužek.
Především však myslete na konkrétní potřeby vašeho dítěte. Kroužek by si mělo vybrat především samo, aby jej bavil, a na vás pak bude vynaložit dostatečnou podporu, aby v něm i vydrželo.