Vybrat si vhodný notebook na hry nemusí být úplně jednoduché. Jaké jsou výhody a nevýhody těchto zařízení a na co konkrétního se při nákupu zaměřit?
Vyplatí se pořídit si notebook na hry?
Stále platí, že herní notebook v adekvátní konfiguraci bude dražší ve srovnání s běžným stolním počítačem.
Navíc vítězí klasické desktopy i v možnosti pozdějšího upgrade, lze u nich velmi jednoduše například vyměnit grafickou kartu. Nutnost upgradovat počítač vás bude čekat už cca v horizontu 2 let, jak vzrůstají nároky současného softwaru.
Pokud ale chcete být se svým zařízením mobilní, jinou volbu než si pořídit notebook, zkrátka nemáte. Z podstaty zařízení ocení notebook také ti, kdo zápolí s místem a nechtějí na stole klasickou počítačovou „bednu“.
Kolik peněz si připravit
Samotní výrobci her se snaží nabídnout ústupky v detailech i rozlišení, aby bylo možné tituly spouštět i na slabších strojích. Z hlediska marketingu jde o logický krok, hru si potom koupí tím větší počet lidí.
Přesto je nutné si uvědomit, že výkonnost herního notebooku je prvořadá a čím je vyšší, tím lépe. Úzce pak výkon souvisí s cenou. U zařízení v cenové relaci do 15 000 Kč bude nutné se smířit s některými kompromisy a rozhodně si na něm nespustíte nejnovější hry.
Pokud si chceme pořídit lépe vybavený notebook, je vhodné počítat s cenovou relací okolo 30 000 Kč. Samozřejmě ale horní cenová hranice závisí především na tom, kolik jste do notebooku ochotni investovat, extrémně výkonná zařízení jsou i násobně dražší.
Které parametry jsou pro výběr notebooku na hraní stěžejní
Pro notebook na hry je stěžejní jeho výkonnost. V první řadě je výkonnost notebooku určena především procesorem a RAM. Doporučit lze do nově pořizovaného zařízení v současné době hlavně procesory Intel Core i5 a Core i7 nebo AMD A8 a AMD A10.
Z hlediska paměti se již 8 GB RAM považuje za absolutní základ, který na hry nemusí vždy stačit. Volte proto nejlépe 16 GB, což vám zajistí při hraní dostatečně plynulý chod počítače. Vhodnou volbou jsou například grafické karty NVIDIA GeForce GTX. Nejvyšší modelovou řadu u druhého majoritního výrobce AMD zastupují modely Radeon R9.
Důležitá je pro herní notebook i grafická karta. Vyžadovat bychom měli výhradně tu dedikovanou, tedy takovou, která má vlastní paměť. 2 GB paměti lze považovat za minimum, volte spíše 4 až 8 GB.
Z hlediska datového úložiště lze za nejlepší volbu považovat kombinaci SSD a HDD. SSD vám poskytne dostatečně rychlý chod zařízení a HDD dostatek prostoru na data. Pořídit si můžete i tzv. hybridní disk. Tuto variantu volte, když potřebujete primárně ušetřit, jinak mají smysl spíše dva samostatné disky.
K optimálnímu hernímu zážitku vám však přispějí i další parametry: Počítejte s pořízením úhlopříčky 15,6 až 17,3 palce s nejméně full HD rozlišením. U herních notebooků můžete standardně počítat s podsvícenou klávesnicí.
Jak ušetřit při koupi
Znáte stránku inComputer.cz? Jde o prodejce repasované výpočetní techniky, který mimo jiné nabízí i repasované herní notebooky se slevou až 60 % oproti zcela novým modelům. Repas neznamená špatný, jedná se o notebooky, které byly na předváděcích akcích nebo např. z ukončených leasingů.
Jelikož se pro tyto účely používají notebooky z vyšších modelových řad výrobce, stojí jejich výbava za to a samozřejmě jsou vysoce kvalitní. I tak před uvedením do prodeje prochází náročným otestováním a případnou náhradou vadných dílů za nové. Přidejte k tomu ještě záruku na 12 měsíců a hned vše vypadá ještě zajímavěji.