Je Vaše dítě v deváté třídě a přemýšlíte nad tím, kde by mělo jít studovat? Jsou rodiče, které to neberou na lehkou váhu a už v osmé třídě navštěvují dny otevřených dveří a různé výstavy prezentující střední školy a učiliště. Někteří to nechávají na poslední chvíli, protože aspirace dětí jsou příliš proměnlivé a ony samy mění své touhy téměř den ze dne.
I když jsou dny otevřených dveří fajn a hodně napoví, nejvěrnějším pomocníkem v těchto situacích nepochybně je internet. Představuje opravdu velkou pomoc. Získáte díky webovým stránkám jednotlivých škol představu o tom, jaké mají jednotlivé školy požadavky na žáky a co nabízí.
Otázek je hodně
· Jaký je přesný profil absolventa daného oboru
· Budou v rámci přijímacího řízení jen přijímací zkoušky nebo bude mít škola ještě vlastní interní zkoušky?
· Nabízí škola pro ty, kteří jsou zdaleka, ubytování v Domově mládeže?
· Nabízí škola přípravné kurzy na přijímací řízení?
· Nabízí škola pro své studenty a učně volnočasové aktivity jako například kroužky, vzdělávací kurzy nebo posilovnu?
· Nabízí pomoc studentům v podobě školního psychologa?
· Má škola uzavřenou družbu s jinými školami tohoto typu?
· Kde vykonávají studenti a učni praxi a jak funguje spolupráce?
· Nabízí škola motivační stipendium?
· Je škola zapojena do místní komunity například prostřednictvím obecních zakázek učňů?
Na všechny tyto odpovědi a ještě mnoho dalších byste měli na internetu najít odpověď. Pokud nenajdete, může to být nedopatřením, ale také to může svědčit o určitém lajdáctví školy, která rozhodně není dobrou vizitkou.
Každopádně volbu byste studium informací na internetu měli kombinovat se studiem tištěného katalogu škol, kde se dozvíte, kolik žáků se na jednotlivou školu hlásilo v předchozím roce, kolik jich bylo nakonec přijato a kolik jich bude přijato v letošním roce. Zjistíte třeba, že škola, která se Vašemu dítěti velmi líbí, je tak oblíbená, že na ni bude přijato pouhá třetina přihlášených žáků.