Filamentové LED žárovky 10 W připomínají staré vláknové edisonovky


Technickému vývoji podléhají i světelné zdroje a razantní nárůst inovací je možno zaznamenat především v oblasti LED diodového osvětlení. Říká se o něm, že mu patří budoucnost, neboť jde o nízkoenergetické zdroje s velmi dlouhou životností a právě úspora energie a surovinových zdrojů je pro planetu Zemi klíčová.
žárovka a zástrčka.jpg
První prototypy diodových svítidel byly zaměřeny ryze účelově, jejich cílem bylo nahradit co nejdříve stávající vláknové žárovky a tím pádem šlo o kompaktní diodová světla s mléčným sklem, s integrovaným zdrojem, který je chlazen hliníkovým nebo keramickým pláštěm. U některých svítidel s ochranným krytem nás vcelku nemusí zajímat, jak taková žárovka vlastně vypadá, je po celou dobu své životnosti uzavřena a skryta.

Staré dobré vlákno tak trochu jinak

V posledních několika letech se výrobci osvětlovací techniky soustředili na vývoj zaměřený tak trochu nostalgickým směrem. Zkrátka klasické vláknové edisonovky jim připomněly „staré dobré časy“ prvních lampiček a lustrů jejich dětství, kdy svítící zdroj tvořil typický tvar rozžhaveného vlákna obaleného skleněnou baňkou. A tak se zrodila první tzv. filamentová (vláknová) diodová LED žárovka 10 W, jejíž vzhled takřka kopíruje ty vyřazené staré kousky, které už současná evropská legislativa přestala podporovat jakožto energeticky nevyhovující zdroje.
malá lampa.jpg

Filamentové žárovky jako součást retro stylu

Filamenty – vlákna těchto světel jsou světlo emitující diody, které jsou spojeny s nízkonapěťovým zdrojem (transformátorkem) uloženým v patici. V principu jde tedy o klasické LED diodové technologie, jejichž vlastnosti se shodují s běžnými diodovými svítidly. Životnost těchto zdrojů se odhaduje na 20 – 30 tisíc hodin, spotřeba elektrické energie je ve srovnání s „edisonovkou“ mnohonásobně nižší. A tak se v pracovnách nebo obývacích pokojích v retro stylu mohou objevit docela moderní, přitom nostalgické kousky, připomínající dobu dvacátého století.